Kierunki

125
1126
276895

Najlepsi studenci trzeciego roku studiów I stopnia na kierunku matematyka mieli możliwość wzięcia udziału w wyjazdach studyjnych na uczelnie angielskie i hiszpańskie. Wyjazdy organizowane były w ramach projektu "Zwiększenie liczby absolwentów kierunku Matematyka na Politechnice Rzeszowskiej". Naszych studentów gościły: Uniwersytet Coventry, uczelnia ciesząca się tytułem jednej z najnowocześniejszych brytyjskich szkół wyższych a także ośrodki hiszpańskie: Politechnika oraz Uniwersytet w Walencji.

wyjazd

Studenci z Polski mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, prowadzonych dla tamtejszych słuchaczy, w Hiszpanii m. in. przez prof. Igora Tkachenkę. Mieli możliwość zapoznać się między innymi z takimi zagadnieniami jak: modelowanie matematyczne, przejścia ciała ze stanu stałego w stan ciekły oraz modelowanie matematyczne drgania struny z dwoma źródłami wzbudzania. W trakcie tygodniowego pobytu studenci odwiedzili również Wydział Matematyki Uniwersytetu w Walencji, gdzie spotkali się z prof. Enrique Llorens Fusterem, który w ramach wspomnianego projektu gościł w 2013 roku na WMiFS i prowadził zajęcia z matematyki.

W Anglii zdecydowanie najciekawsze były warsztaty z zastosowań matematyki we współczesnym świecie i być może w tym zakresie wizyty studyjne zaowocują udziałem naszych studentów we wspólnym, międzynarodowym projekcie. Przykładowe tematy badań to m.in. Matematyka w kryminalistyce, Matematyka w przemyśle filmowym, Matematyka na boisku piłki nożnej, itp. Współpraca z zagranicznymi kolegami, prowadzona z oczywistych względów via internet, miałaby się zacząć na początku przyszłego roku.

Oba wyjazdy były dla studentów niezwykle kształcące, poszerzyły horyzonty i być może zapoczątkują międzynarodową współpracę naukową. Nie obyło się rzecz jasna bez drobnych „przygód”, jak strajk pracowników linii lotniczych, a co za tym idzie znacznie wydłużona droga powrotna, czy też zagubione bagaże… Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na atmosferę i niezmiennie dobre humory uczestników.

Kierunki Zamawiane
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów;  tel.: +48 17 865 11 00, fax: +48 17 854 12 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ,