Na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej studenci mogą się kształcić na kierunku Matematyka specjalność zastosowania matematyki w ekonomii na studiach I i II stopnia.
Studenci kierunku Matematyka poznają podstawy współczesnej matematyki oraz jej metody i liczne zastosowania. Celem kształcenia na tym kierunku jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy z zakresu podstawowych gałęzi matematyki. Studenci zostają zapoznani z podstawowymi strukturami matematyki oraz metodami stosowanymi w analizie problemów matematycznych i dowodzeniu twierdzeń w matematyce. Absolwenci tej specjalności powinni posługiwać się biegle podstawowymi narzędziami informatycznymi, które są niezbędne do badania ilościowego charakteru zjawisk ekonomicznych.
Studenci kierunku Matematyka poznają:
- podstawy współczesnej matematyki,
- liczne zastosowania matematyki,
- wiedzę matematyczną umożliwiającą zrozumienie oraz opisanie wielu zjawisk z zakresu: ekonomii, finansów, bankowości oraz ubezpieczeń.
Studenci kierunku Matematyka będą mogli pracować w:
- towarzystwach ubezpieczeniowych,
- sektorze bankowym,
- instytucjach finansowych.
Absolwenci 3-letnich studiów I stopnia kierunku Matematyka uzyskują tytuł licencjata. Absolwentom specjalności zastosowania matematyki w ekonomii zdobyta wiedza matematyczna pozwoli zrozumieć oraz opisać wiele zjawisk ekonomicznych z zakresu finansów, bankowości czy ubezpieczeń. Absolwenci tej specjalności zostaną także przygotowani do pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, sektorze bankowym, instytucjach finansowych itp. Studia II stopnia trwają 4 semestry i kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra. Absolwent specjalności zastosowania matematyki w ekonomii będzie posiadał pogłębioną wiedzę z tych dyscyplin matematycznych, które związane są z zastosowaniami w ekonomii, a przede wszystkim zdobędzie umiejętność analizowania i modelowania zjawisk ekonomicznych za pomocą narzędzi matematycznych.